İşe alım sürecinin amacı ETK Kablo Kurum Kültürü, vizyonu, misyonu, değerleri ile uyuşan, iş gereksinimine en uygun adayı kurumumuza katmak ve kendileri ile birlikte ETK Kablo’nun başarısını devam ettirmektir.
 
Karar ve İlan Yayımlama
Departman müdürlerince belirlenen görev tanımı, akademik yeterlilik ve diğer içeriği barındıran talep sonrası, insan kaynakları departmanımız tarafından ilgili websitelerine iş ilanları verilir. Ya da direkt olarak kendilerine teklifte bulunulur.
 
Adayların CV ve öz geçmiş olarak yaptıkları başvuruları sonrası e-postalarının ETK Kablo’ya ulaştığı kendilerine bildirilir.
 
Ön Seçim
ETK Kablo İnsan Kaynakları Departmanı tarafından oluşturulan CV ve öz geçmiş havuzundan, istenen profil için, yetkinlikleri diğer adaylardan öne çıkan kişiler haricindeki başvurular elenir.
 
Birinci Mülakat
Adaylar,  seçeneklerinden biri ile birinci mülakata katılabilirler.
 
Yüz yüze seçeneği için kendileri ile anlaşılan tarih ve saatte, belirlenen yerde,
Video seçeneği için kendilerine e-posta olarak gönderilen soruları video ile yanıtlandırarak,
Video konferansı seçeneği için anlaşılan tarih ve saatte, belirlenen platformda,
Telefon seçeneği için anlaşılan tarih ve saatte mülakata katılabilirler.
 
Birinci mülakatta, hedeflenen deneyim ve yeterliliği barındıran adaylar ETK Kablo İşe Alım Ekibi tarafından ikinci mülakat için seçilirler.
 
İkinci Mülakat
İkinci ve son mülakata katılacak adaylar ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilir, adaylar anlaşılan tarih ve saatte belirlenen yere davet edilir.
 
ETK Kablo İnsan Kaynakları Departmanı ve diğer ilgili departmanlar tarafından, referansları ve diğer bilgileri incelendikten ve doğruladıktan sonra değerlendirilen adayların deneyim ve yeterlilikleri değerlendirilir.
 
Konsensus sonrası başvuruları olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilen adaylara e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilir.
 
İşe Alım ve İşe Başlama
İş teklifini kabul eden adaylara evrak listesi gönderilir. İşe giriş işlemleri sırasında, ETK Kablo Tüzüğü adaya verilir. ETK Kalo Tüzüğü aday tarafından okunarak, anlaşıldığı ve bağlı kalınacağı beyan edilmelidir. Daha sonra süreli/süresiz/deneme süreli iş sözleşmesi imzalanır. Deneme süresi sonucunda, sözleşme çift taraflı olarak feshedilebilir. Deneme süresi işveren tarafından önceden belirlenen süre kadardır.
 
İş sözleşmesi imzalandıktan sonra başlayacak oryantasyon süreci için lütfen ETK Kablo websitesinin oryantasyon bölümünü inceleyiniz.
 
Evrak Listesi
Mavi Yaka İşe Alım Prosedürü
Başvuru Yapacak Adayda Bulunması Gereken Genel Koşullar:   
Olumlu Geri Dönüş Yapılan Şahıslardan İstenen Belgeler  Lütfen ETK Kablo İş Başvuru Formu’nu doldurmak için buraya tıklayınız.